تاریخچه کامبوچا 

 

نوشیدنی تخمیری کامبوچا طی سالیان اخیر شهرت و محبوبیت بسیاری در میان طرفداران و دوستداران تغذیه ی سالم در سراسر جهان پیدا کرده و و این محبوبیت در کشور ما نیز رو به افزایش است. محققین بر سر تاریخچه و منشاء اصلی پدید آمدن این نوشیدنی باستانی معجزه گر اتفاق نظر ندارند. اغلب بر این باورند که کامبوچا حدود ۲۰۶ یا ۲۲۱ سال قبل از میلاد مسیح، اولین بار در منچوری، منطقه ای در شمال کشور چین، پدید آمده است و سپس از راه خطوط بازرگانی به ژاپن، کره و سپس به هند و روسیه انتقال یافته و در آن جا عمومیت پیدا کرده است. عده ای دیگر معتقدند که کامبوچا اولین بار در گارساک، منطقه ای واقع در کشور روسیه پدید آمده است.
در اوایل دهه ی بیست میلادی یک محقق ژاپنی به نام دکتر پان پِن (Dr. Pan Pen) طی تحقیقاتی که در مورد ساکنین منطقه کوهستانی قفقاز انجام داد به این نتیجه رسید که یکی از دلایل اصلی رسیدن میانگین عمر مردم این منطقه به بالای ۱۱۰ سال به غیر از شرایط اقلیمی و ژنتیکی، استفاده ی مدام آن ها از نوشیدنی کامبوچا است. مردم این منطقه، کامبوچا را به عنوان نوشیدنی سنتی خود، در تمام طول عمر مورد استفاده قرار داده و می دهند. نتایج این تحقیق در مورد ساکنین مناطق روستایی سیبری مانند باکوتایا در اوکراین، تبت و اسپانیا با میانگین بالای ۱۱۰ سال طول عمر نیز صدق می کرد. جالب این که مردم این مناطق با برخی از بیماری ها از قبیل سل، سوء هاضمه و سرطان ناآشنا بوده و هستند.(۱)  دکتر پان پن ژاپنی با توجه به مصاحباتی که با ساکنین این مناطق انجام داده، بسیاری از خواص درمانی کامبوچا که امروزه محققین دیگر نیز از آن نام می برند را در گزارشات خود ذکر کرده است.(۲)
به طور کل می توان گفت که مهاجرین آسیا و اروپای شرقی، قارچ کامبوچا را به غربی ها شناساندند. قبل از جنگ جهانی دوم استفاده از آن از جمله در ژاپن، هند، روسیه و آلمان بسیار رواج پیدا کرده بود، ولی در زمان جنگ به دلیل کمبود چای و شکر (محیط کشت کامبوچا) از رواج افتاد. در سال های۱۹۶۰ و۱۹۷۰ کامبوچا دوباره به عنوان پادزهری در برابر عادات غلط تغذیه به شهرت رسید. رسانه های غربی بر اساس تحقیقات تعدادی از محققین موضوع را مطرح کردند. از آن جمله، تحقیقات جامع دکتر رودلف اسکلنر، فارغ التحصیل طب از دانشگاه پراگ، توجه خیلی رسانه ها را به خود جلب کرده بود. او قارچ کامبوچا را برای اولین بار در صومعه ای دید و طی جنگ جهانی دوم به کشت این قارچ پرداخت و تحقیقات علمی خود را بر اساس آن انجام داد. در سال های۱۹۶۰، تحقیقات خود را در نشریات علمی منتشر کرد که نتیجه ی آن افزایش آگاهی درباره ی خواص درمانی و تقویتی کامبوچا بود. دکتر اسکلنر، کامبوچا را برای درمان بیماری های دیابت، فشار خون بالا و اختلالات گوارشی و دفع و همچنین روماتیسم و نقرس، با موفقیت تمام بکار برد. سپس زمینۀ کاری خود را بر درمان سرطان متمرکز و کامبوچا را در این برنامه گنجاند. روش های درمانی او چنان با توفیق همراه بود که پیروی پزشکان دیگر را به همراه داشت. امروزه این نوشیدنی سالم و طبیعی در اروپا و آمریکا بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی انجمن هایی برای استفاده کنندگان از این نوشیدنی تأسیس شده‌ است.

 

 

این نوشیدنی به نام های مختلف شناخته می شود. در زبان های گوناگون نام هایی دیگر نیز چون گل روسی، ژله ی روسی، قارچ روسی، قارچ ژاپنی، اسفنج ژاپنی، مادر روسی و قارچ شراب هندی برای آن بکار رفته است. قارچ خارق العاده، قارچ جادویی، قارچ قهرمان، قارچ طول عمر و ژله ی نقرس از جمله دیگر نام های آن به شمار می آید. در فرانسه، نام “اکسیر طول عمر” به آن داده شده است که قطعاً به خاطر تأثیری است که بر مصرف کنندگان داشته است. گونتر فرانک، محقق آلمانی در اثر خود به ۷۰ الی ۸۰ نام در زبان های مختلف برای کامبوچا اشاره می کند.(۳)

به طور کل نام کامبوچا احساس تندرستی را القا می کند و به عنوان درمان زیادی از بیماری ها شناخته می شود. در رابطه با نام گذاری کامبوچا نیز نظریات مختلفی وجود دارد. برخی می گویند پزشکی محلی در کشور کره می زیسته که نامش “کومبو” بوده و برای درمان امپراتور ژاپن (ایکیو) از یک نوشیدنی معجزه گر استفاده نموده که ژاپنی ها ـ شاید به دلیل این که این نوشیدنی طعم و رنگی شبیه چای داشته ـ نام پزشک کره ای را با “چا”  ترکیب نموده اند و این نوشیدنی را کامبوچا نامیده اند. از آن زمان به بعد این نوشیدنی به عنوان یک داروی معجزه گر مورد توجه قرار گرفته و به آن لقب داروی عمر ابدی (اکسیر جوانی) داده بودند. این دارو به عنوان یکی از نوشیدنی‌های اصلی جنگجویان سامورایی نیز یاد شده است.
از طرفی دیگر در برخی از مناطق سواحل کشور ژاپن گیاهی به نام کومبو از اعماق دریا می روید، که مردم ژاپن برگ های این گیاه را مانند چای دم نموده و می نوشند. کومبو به معنی “خزه ی قهوه ای” است و ممکن است به دلیل شباهت رنگی که با نوشیدنی کامبوچا دارد، ژاپنی ها کلمه “کومبو” را با “چا” به معنی چای ترکیب نموده اند و نام کامبوچا را برگزیده اند. به هر حال این نوشیدنی با مزایای بیشماری که در بخش خواص درمانی کامبوچا شرح می گردد موجبات سلامتی افراد زیادی را فراهم کرده است.


(1) Harald W. Tietze; Kombucha – The Miracle Fungus, 1996, p 8

(2) Günther W. Frank; Kombucha, p. 135

(3) Günther W. Frank; Kombucha – Das Teepilz-Getränk, 18. Edition, 2014, p. 111-113